Błyszczące morskie szablony

Błyszczące morskie szablony

PLASTYKA

Materiały:
kredki świecowe
papier
styropianowe tacki
skalpel (tylko do użytku osoby dorosłej)
papier do malowania palcami
woda
fartuszki
niebieska i żółta farba do malowania palcami
płytkie tacki
pędzelki

Co należy zrobić:

1. Poproś dzieci o narysowanie na papierze prostych kształtów ryb. Użyj ich do stworzenia szablonów, umieszczając rysunki na styropianowych tackach i wycinając ich zarysy za pomocą skalpela.

2. Rozpyl wodę na blatach stołów i połóż na nich papier do malowania palcami, błyszczącą stroną do góry. Na środku każdego zmoczonego arkusza umieść trochę niebieskiej farby.

3. Pomóż dzieciom założyć fartuszki.

4. Zachęć malców do pokrycia arkuszy farbą za pomocą obu dłoni, a nie tylko opuszków palców. Kiedy dzieci już rozprowadzą farbę po arkuszach, od krawędzi do krawędzi, w kilku miejscach kartek dodaj odrobinę żółtej farby dla zróżnicowania efektu. Wyjaśnij dzieciom, że skoro morze ma wiele odcieni błękitu i zieleni, to rysunki będą wyglądały bardziej realistycznie, jeśli naniesie się na nie trochę rozmazanej żółtej farby, która będzie wyglądała jak prądy wodne. Poczekajcie, aż farba i papier wyschną.

5. Oddaj wyschnięte prace dzieciom. Poproś je o pomalowanie na ciemny kolor paska przy dolnej krawędzi arkusza, aby stworzyć dno morza.

6. Wlej farbę w różnych jaskrawych kolorach do płytkich pojemników. Pokaż dzieciom, w jaki sposób położyć na arkuszach szablony w kształcie ryb i nanieść farbę. Zachęć dzieci do użycia różnych szablonów i kolorów, aby namalować liczne gatunki ryb.

Co jeszcze można zrobić:

Umieść szablony na stałe w kąciku plastycznym.

Plastyka: Powtórz tę zabawę innego dnia, tym razem wykorzystując kombinację czerwonej i niebieskiej farby, aby otrzymać fioletowy kolor, oraz żółtej i czerwonej farby, aby otrzymać kolor pomarańczowy.

Matematyka: Wytnij 11 rybek z tektury, zapisz na nich liczby od 0 do 10 i poproś dzieci, aby ułożyły je we właściwej kolejności.

Muzyka: Zaśpiewajcie jakąś piosenkę o rybkach.

Zabawa przy stoliku: Daj dzieciom różne muszelki i zachęć malców do ich porównywania.

Przekąska: Podaj dzieciom niebieski napój owocowy i krakersy w kształcie rybek.