Łańcuszek pocieszenia

Materiały:
papier
flamastry
różnokolorowe paski papieru o rozmiarach ok. 5 x 15 cm

Co należy zrobić:

1.    Rozpoczynanie pierwszego i każdego kolejnego nowego roku w przedszkolu może być dla dziecka przerażającym doświadczeniem. Głównie dochodzi tu do głosu strach przed nieznanym. Ta zabawa pomoże malcom lepiej przystosować się do pobytu w przedszkolu.

2.    Stwórz atrakcyjną wizualnie tabelę, dopasowując różne kolory do poszczególnych zajęć, na przykład:
zielony = zabawa na dworze;
czerwony = rytmika;
niebieski = zabawy w grupie;
żółty = podwieczorek;
pomarańczowy = zajęcia plastyczne;
fioletowy = bajka;
biały = leżakowanie.
Dołącz do tabeli liczne zabawne obrazki, aby sprawiała jak najefektowniejsze wrażenie.

3.    Kiedy rano dzieci zjawią się w przedszkolu, wyjaśnij dokładnie, do czego będzie im służyć kolorowa tabela. Powiedz, że tabela przypomni im, co ma się wydarzyć w ciągu dnia.

4.    Pomóż każdemu z malców w przygotowaniu papierowego łańcucha przedstawiającego wszystkie kolejne wydarzenia. Przykładowo, jeżeli dzień zaczyna się od zabawy w grupie, a potem następuje zabawa na dworze,

to pierwsze dwa ogniwa łańcuszka będą miały kolory niebieski i zielony itd. Aby uniknąć pomyłki co do tego, które ogniwo rozpoczyna łańcuszek, na końcu umieść złote lub srebrne kółko oznaczające przybycie rodzica.

5.    Po każdym kolejnym wydarzeniu dziecko może odcinać lub odrywać jedno ogniwo łańcucha. To daje malcowi konkretne pojęcie o upływie czasu i zapoznaje z dokładnym planem dnia. Wkrótce dzieci będą umiały poradzić sobie bez tej pomocy.

Co jeszcze można zrobić:
Kiedy do grupy dołącza nowe dziecko, poproś innego (entuzjastycznie nastawionego) malca, aby na okres pierwszego tygodnia został partnerem nowego kolegi i opowiadał mu o poszczególnych czynnościach.