Szaleństwa w sklepie zoologicznym

Szaleństwa w sklepie zoologicznym

GRY

Materiały: brak

Co należy zrobić:

1. Przydziel po jednym zwierzaku grupie dwóch do czterech dzieci. Przykładowo, jeśli w twojej grupie jest 15 dzieci, trzem z nich przydziel „psa”, trzem „kota”, trzem „ptaka” itd.

2. Niech malcy usiądą w kółku w dowolnej kolejności. Upewnij się, że jest między nimi trochę miejsca.

3. jeżeli chcesz, wybierz dziecko, które zostanie przywódcą. Niech wybrany malec zawoła: „Klient chce kupić… kota!”. (Możesz też zrobić to sam).

4. Kiedy nazwa zwierzęcia zostanie wywołana, dzieci, którym dany zwierzak został przydzielony, muszą obiec okrąg i wrócić na swoje miejsce.

5. Kiedy przywódca zawoła: „Zwierzęta szaleją!”, wszystkie zwierzaki wstają i obiegają kółko.

6. Kontynuujcie tę grę, dopóki wszystkie dzieci nie będą miały okazji zostać przywódcami, lub do chwili, gdy malcy się znudzą.

Co jeszcze można zrobić:

Wykorzystaj tę zabawę jako element zajęć dotyczących zwierząt lub robienia zakupów.

Możesz dostosować grę do swoich potrzeb, zamiast zwierząt podstawiając kolory, cyfry, figury itp.

Odgrywanie ról: Niech jedno z dzieci wcieli się w rolę sprzedawcy, kilku malców w rodzinę klientów, a pozostałe dzieci w dowolnie wybrane zwierzaki. Zachęć przedszkolaków do odegrania scenki. Przykładowo, klient-dziecko może ciągnąć tatę za rękaw i wołać: „Proszę tato, musimy kupić psa, żeby mieć z kim spacerować!”. Inne dziecko może podskakiwać z emocji i mówić: „Nie, ja chcę papugę. Nauczę ją mówić”. Kot może podejść do klientów, zamruczeć i otrzeć się głową o nogę mamy, a pies może usiąść i prosić. Kiedy wszystkie role zostaną przećwiczone, niech dzieci odegrają całą scenkę.

Zajęcia w grupie: Porozmawiajcie o domowych zwierzakach i tym, jak należy się nimi opiekować.

Muzyka: Zaśpiewajcie jakąś piosenkę o zwierzakach, na przykład „Puszek okruszek”.