Wybory dinozaurów

Wybory dinozaurów

PROJEKTY

Materiały:
obrazki przedstawiające ulubione dinozaury (wydrukowane, wzięte z książeczek do kolorowania lub narysowane odręcznie)
biały karton
taśma klejąca
flamastry
parawan złożony z trzech powierzchni
flaga
znaczki lub naklejki z motywami wyborczymi bądź narodowymi
pudełko po butach
nożyczki
tektura
ołówek

Co należy zrobić:

1.    Spytaj dzieci, czy wiedzą, na czym polegają wybory. W prosty sposób opisz proces wybierania nowych władz, na przykład mówiąc:

„Co pięć lat Polacy muszą zdecydować, kto zostanie prezydentem naszego j kraju. Czy wiecie, kto teraz jest prezydentem?”. Pozwól dzieciom odpowiedzieć – niektóre dzieci mogą znać odpowiedź. „Przed wyborami ludzie w całym kraju przygotowują się do głosowania. Aby zagłosować, idziemy do lokalu wyborczego. Tam wchodzimy do kabiny, w której wskazujemy nazwisko osoby, która według nas powinna rządzić krajem, stawiając przy nim krzyżyk na karcie do głosowania. Wszystkie głosy zostają podliczone i wygrywa osoba, która zdobyła ich najwięcej”.

2.    Kontynuuj, mówiąc: „Możemy urządzić swoje własne wybory w przedszkolu.

Skoro jesteście zbyt mali, aby głosować na prezydenta, zagłosujemy na ulubionego dinozaura. Wszyscy oddamy głos, a dinozaur, który zgromadzi tych głosów najwięcej, zostanie naszym klasowym dinozaurem na cały najbliższy miesiąc”.

3.    Poproś dzieci, aby zgłosiły kandydatury ulubionych dinozaurów. Ogranicz ich liczbę do trzech lub czterech.

4.    Znajdź obrazki przedstawiające nominowane dinozaury. Umieść je na jednym arkuszu i wykonaj kserokopie dla wszystkich malców.

5.    Pozwól dzieciom pomóc w udekorowaniu kabiny do głosowania. Ustaw trzyczęściowy parawan na stoliku przykrytym gazetami. Poproś malców,aby pomalowali parawan na biało-czerwono. Wyjaśnij dzieciom, że są to nasze kolory narodowe. Pokaż dzieciom flagę i umieść ją w dobrze widocznym j miejscu.

6.    Kiedy farba wyschnie, możesz poprosić dzieci o ozdobienie parawanu znaczkami z motywami wyborczymi lub narodowymi.

7.    Pozwól dzieciom okleić pudełko po butach białym kartonem i naklejkami z motywami wyborczymi lub narodowymi. Niech osoba dorosła wytnie w pokrywce pudełka otwór, przez który malcy będą wrzucać karki z głosami. Przymocuj pokrywkę do dolnej części pudełka za pomocą taśmy klejącej. Otrzymasz urnę wyborczą.

8.    Niech każde z dzieci narysuje na tekturze duże kółko i je wytnie. Pomóż malcom napisać na kółkach słowo „Głosuję!”. Odłóż gotowe kółka na bok do późniejszego wykorzystania.

9.    Wytnij z tektury litery tworzące słowo „GŁOSUJEMY”. Umieść je nad wejściem do sali.

10.    Zachęć dzieci do przygotowania plakatów wyborczych poszczególnych kandydatów. Wydrukuj duże obrazki przedstawiające wszystkie nominowane dinozaury i ponaklejaj je na kawałkach tektury. Pod każdym z obrazków napisz odpowiednie hasło: „Głosujcie na (Stegozaura, Tyranozaura, Diplodoka, Iguanodona)”. Umieść gotowe plakaty w dobrze widocznych miejscach.

11.    W dniu wyborów ustaw parawan na stoliku przy ścianie (aby dzieci mogły głosować w ukryciu).

12.    Wzywaj kolejnych malców i dawaj im karty do głosowania (kartki z wizerunkami wszystkich dinozaurów). Niech każde z dzieci zakreśli wybranego dinozaura, po czym wrzuci kartę do urny wyborczej (pudełka po butach). Przyklejaj do ubrań dzieci odchodzących od urny znaczki z napisem „Głosuję”.

13.    Kiedy już wszyscy oddają głos, wyjmij karty do głosowania z urny i poproś dzieci o ich posegregowanie. Policzcie głosy oddane na poszczególnych kandydatów. Ogłoś, który dinozaur wygrał wybory.

Piosenka:

Pojedziemy na wybory

(Na melodię „My jesteśmy krasnoludki”) Pojedziemy na wybory,

Hopsasa, hopsasa.

Wybierzemy dinozaura,

Hop, hopsasa.