Zabawa w kolaż

Zabawa w kolaż

PLASTYKA

Materiały:
dwie duże piankowe kostki
cienka tektura
klej

materiały do stworzenia kolażu Co należy zrobić:

1. Wykonaj własne kości do gry. Na jednej dużej piankowej kostce zaznacz cyfry od 1 do 6 oraz odpowiadającą im liczbę kropek. Na drugiej kostce umieść obrazki symbolizujące popularne materiały mogące posłużyć do stworzenia kolażu, na przykład cekiny, guziki, kawałki tkanin, bibułę, skrawki papieru czy kawałki gąbki. Na każdej ze ścianek kostki umieść jeden rodzaj materiału.

2. Zagraj w tę grę z 4-6 dzieci. Każdemu z malców daj kawałek tektury oraz buteleczkę kleju.

3. Umieść materiały do kolażu na środku stołu.

4. Wyjaśni] dzieciom, że będą rzucać kostkami i dodawać odpowiednią liczbę wylosowanych materiałów. Przykładowo, jeśli kostka numeryczna wskaże cztery oczka, a kostka z materiałami wskaże guziki, dziecko powinno przykleić do tektury cztery guziki.

5. Niech dzieci na zmianę rzucają kostkami do chwili, gdy wszyscy malcy rzucą co najmniej czterokrotnie lub znudzą się zabawą.

6. Kiedy klej wyschnie, urządź wystawę kolaży na ściennej tablicy. Zatytułuj wystawę: „Liczbowy Kolaż”. Dołącz kartkę z wyjaśnieniem zasad gry.

Co jeszcze można zrobić:
W przypadku starszych dzieci użyj normalnych kości do gry; zachęcaj dzieci do sumowania liczby oczek i umieszczania odpowiedniej liczby materiałów na kolażu.